Leczenie wady zgryzu

Wiele dzieci ma stwierdzoną wadę zgryzu. Nie da się ukryć, że w większości przypadków jest to spowodowane przyzwyczajeniami pociechy, takimi jak ssanie palca lub smoczka czy też zbyt długie karmienie dziecka butelką. Oczywiście niekiedy przyczyna leży gdzie indziej – wada zgryzu została odziedziczona po którymś z rodziców lub powstała na skutek zakażenia bakteryjnego, do którego mogło dojść jeszcze w czasie ciąży. Niezależnie od przyczyny problemu konieczna jest wizyta u ortodonty, który prawdopodobnie zaleci noszenie aparatu na zęby.

Kiedy do ortodonty?

Większość lekarzy zgodzi się ze stwierdzeniem, że do ortodonty powinno zabrać się już dziecko siedmioletnie. Tak naprawdę w niektórych przypadkach wskazane jest nawet wcześniejsze wybranie się na wizytę do tego lekarza – może to zalecić pediatra lub stomatolog (w Lublinie dobrego specjalistę można znaleźć przez link dentysta Lublin). Sami rodzice powinni uważnie obserwować pociechę i w przypadku zauważenia pewnych nieprawidłowości poprosić o skierowanie do ortodonty. Niepokojące powinno być między innymi: oddychanie przez usta czy zbyt duże szpary pomiędzy zębami.

Aparat ortodontyczny

Jeśli podczas wizyty ortodonta stwierdzi wadę zgryzu, może wskazać konieczność noszenia aparatu ortodontycznego. W przypadku dzieci najlepiej sprawdza się aparat ruchomy, ponieważ dziecko ma możliwość wyjęcia go z ust w dowolnie wybranym momencie. Aby móc przygotować taki aparat, ortodonta podczas jednej z wizyt musi zrobić odcisk szczęki pacjenta, na kolejnej wizycie odbiera się aparat. Zaleca się noszenie aparatu przez całą noc (przed jego założeniem i po ściągnięciu należy dokładnie go przepłukać wodą), niekiedy wskazane jest także zakładanie go w ciągu dnia na kilka godzin. W zależności od tego, z jaką wadą zgryzu mamy do czynienia, leczenie może trwać przez różną ilość czasu, jednakże zazwyczaj zajmuje ono około dwóch lat. Rzecz jasna w czasie jego trwania pacjent musi regularnie odwiedzać ortodontę, by ten sprawdzał, czy wada ustępuje oraz w razie potrzeby przesuwał aparat.

Co z dorosłymi?

Oczywiście problemy ze zgryzem są zmorą także wielu dorosłych, również oni mogą leczyć się ortodontycznie – może to zalecić dentysta (szukamy go przez frazę dentysta Lublin). W tym przypadku nosi się aparat stały, zazwyczaj leczenie – podobnie jak w przypadku dzieci – trwa około dwóch lat.

This entry was posted in Bez kategorii. Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>